Anuita v družstevním bydlení: Komplexní průvodce

Anuita a vše kolem ní

Uvažujete o bydlení v družstevním bytě? Pokud ano, je pravděpodobné, že se setkáte s pojmem 'anuita'. Je důležité pochopit, co anuita je a co obnáší, než podepíšete rezervační smlouvu na byt.

Anuita se vztahuje na nesplacenou částku, kterou družstvo dluží. V zásadě se jedná o druh úvěru, který je často spojený s družstevními byty vzniklými prostřednictvím privatizace bytových domů. Družstvo splácí tento úvěr původnímu majiteli - obvykle městu nebo obci - a vy jako podílník družstevního bytu přispíváte na jeho splacení. Anuitou se pokračuje v placení, dokud není celý úvěr splacen.

 

Důležité aspekty anuity ke zvážení

Pokud je družstevní byt zatížen anuitou, měli byste se připravit na pravidelné měsíční výdaje navíc. Tyto výdaje mohou dosáhnout několika tisíc korun. Bytové družstvo by vám mělo poskytnout informace o celkové nesplacené částce anuity, vaší pravidelné měsíční splátce a době splácení.

Je důležité si uvědomit, že dokud nebude anuita úplně splacena, byt nemůže být převeden do osobního vlastnictví.

 

Klíčové výhody spojené s anuitou:

  • Prvotní investice do družstevního bydlení je zpravidla nižší.
  • Další z výhod anuity je možnost jednorázového splacení (pokud družstvo nevyžaduje postupné splácení). Poté je možné byt převést do osobního vlastnictví, což může být možné okamžitě nebo v závislosti na stanovách družstva.
     

Jak se anuita bytu a hypotéka vzájemně ovlivňují

Financování může být v případě bytů s anuitou komplikované. Pro financování bytu pomocí hypotéky je nutné, aby byt byl ve vašem osobním vlastnictví nejdéle do jednoho roku. Pokud tomu tak není, banka bude vyžadovat jinou zástavu, což může být například jiná nemovitost ve vašem vlastnictví.

 

Při zájmu o družstevní byt by mezi vašimi prvními otázkami měla být právě ta na anuitu. Jestliže se rozhodnete o předhypoteční úvěr, ověřte si, že do dané doby (zpravidla do roka) skutečně dojde k převodu bytu do osobního vlastnictví. Jestliže se tak nestane, banka může požadovat okamžité splacení úvěru. Pro vás to pak znamená jediné – byt prodat. Spolehlivý a zkušený makléř ale tohle všechno zajistí za vás.

Karel Šoral,
jednatel RK Mireas

Pokud plánujete koupit byt od družstva, je důležité zjistit, zda je byt zatížen anuitou. Pokud ano, zjistěte výši anuity, dobu splácení a celkové náklady. Především se ujistěte, že si můžete dovolit pravidelné platby.

Dozvěděli jste se, co je to anuita a jaké jsou její výhody? Je vše srozumitelné? Pokud ne, obraťte se na naše makléře, rádi vám vše upřesní a doplní. Pro další zajímavé a hlavně hodnotné informace a tipy & triky o nákupu, prodeji a pronájmu nemovitostí se podívejte na náš projekt “Vše o realitách”.

Makléř měsíce

Pavel Jílek

Spolupracujte se mnou
Makléř měsíce