Pronájem bytu přes realitní kancelář aneb Co je psáno, to je dáno

Pronájem bytu přes realitní kancelář

Pronájmů na vlastní pěst, které nevyšly, známe desítky. Můžete si o nich přečíst v předchozím článku, kde jsme vám slíbili, že si povíme o výhodách pronájmu nemovitosti přes spolehlivou RK. Vyhnete se tak mnoha nepříjemnostem, které by vás stály nejenom spoustu peněz, ale také času a nervů. A nervy máme jenom jedny, že?

V Mireasu si zakládáme na poctivé makléřině. Ta spočívá především v ochotě, vytrvalosti a správném úsudku. Dobrý realitní makléř musí mít prostě odhad na lidi. Musí poznat dobrého nájemníka na míle daleko. Všechny zájemce o váš byt proklepneme a doporučíme vám toho nejlepšího. Riziko, že nájemník nezaplatí, zmizí nebo byt poničí, se tak snižuje na minimum.

 

Můžete si vybírat nájemníka? Ne tak docela...

Realitní trh je dnes nastavený tak, že si majitel pronajímané nemovitosti nemůže vybírat podle svých preferencí. Určitě si pamatujete případ, který řešila ombudsmanka Anna Šabatová z března 2015. Makléř i majitel domu musí dát všem stejnou šanci. Vy jako laik ale nejste schopný odlišit spolehlivého nájemce od neplatiče, který vám zaplatí pouze jednou. Realitní makléř potenciálního nájemce nenápadně prověří a zjistí, jestli má o byt opravdový zájem. V krajním případě může pronájem nemovitosti oddálit, aby tak vyfiltroval tyto nežádoucí zájemce.

 

Vždyť jsme přece kamarádi...

Když všechno klapne a vy si s budoucím nájemníkem plácnete, je potřeba sestavit nájemní smlouvu. A to rozhodně není nic jednoduchého. Co je psánoto je dáno. Na žádné ústní dohody nespoléhejte, a to i když se jedná o přátele. Pokud mezi svými blízkými nemáte přímo realitního makléře nebo právníka, rozhodně si nenechte sestavovat smlouvu od neprofesionála. Může se vám to šeredně vymstít.

Tak jako v zaměstnání, i při pronajímání nemovitosti dejte nájemníkům „zkušebku". Je lepší uzavřít pronájem na kratší dobu, a pak ho případně prodloužit, když budou obě strany spokojené.

 

A co na to Karel Šoral?

Svěřte pronájem bytu do rukou zkušené realitní kanceláře a vyhnete se všem nepříjemnostem velkým obloukem. Realitní makléři v Mireasu mají pronájmy bytů a veškeré s nimi spojené papírování v malíku. Pro nás je to hračka, ale laik se ve vodách realitního trhu utopí raz dva.

Karel Šoral

Makléř měsíce

Michal Prokop

Spolupracujte se mnou
Makléř měsíce