Proč NEpronajímat byt na vlastní pěst aneb Bez peněz do nájmu nelez

Proč nepronajímat byt na vlastní pěst

Požádali jsme našeho nejúspěšnějšího realitního makléře Michala Prokopa, aby se vžil do člověka, který chce na vlastní pěst pronajímat byt. Jeho odpověď byla: „Cože? Jste se snad zbláznili, ne! Tak to bych si nelajsnul ani v tom nejhorším snu." Ono se to totiž lehce řekne - pronajmout byt. Říkáte si, že nájemníky můžete kdykoliv vystěhovat (věřte, že to tak není), můžete si mezi nimi vybírat (ne, nemůžete) a samozřejmě, že se tam nájemníci budou chovat spořádaně (ehm...).

Troufneme si říct, že jeden z deseti potenciálních nájemníků je skutečně ten pravý - bezproblémový, platí včas, o všech změnách v bytě vás informuje. Budete hrát ruletu, nebo raději pronájem bytu svěříte do rukou odborníků, realitní kanceláři? Ta si totiž každého uchazeče prověří. Alespoň u nás v Mireasu to tak děláme. A abychom vás pro nic za nic nestrašili, máme pro vás pár reálných případů, kdy se pronájem bytu na vlastní pěst majiteli opravdu nevyplatil.

 

Pronajímáte bez RK? Co všechno hrozí vaší nemovitosti (psáno životem)

Jestliže si naivně myslíte, že byt dostanete v takovém stavu, v jakém jste ho nájemníkům předali, tak budete bohužel hluboce zklamaní. Takhle to totiž nefunguje. V tom lepším případě si nájemník veselými barvami „jen" vymaluje byt, aniž by vás upozornil. Pořádnou neplechu nadělá vrtání do zdi - to je obrázek sem, obrázek tam, polička, regálové systémy a už to jede. No co, vždyť to není moje...

Pak se setkáváme s daleko větším problémem, a to se skutečným počtem nájemníků. Zní to trochu divně, viďte. Ale není to nic neobvyklého. To si tak jednou všimnete, že se kolem bytu pohybuje nějak hodně lidí. Ráno, v poledne, večer. Prostě pořád. A tak se jdete zeptat nájemníků, které máte napsané ve smlouvě, jak je to možné. „Jo, no to je jen návštěva..." A co teď? Těžko jim budete vysvětlovat, jak skutečně vypadá návštěva.

Peníze až na prvním místě. O ty přece jde. Lehce se vám ale může stát, že dostanete jenom kauci a tím to končí.

 

Zlaté pravidlo pro každého pronajímatele

Nevěřte kamarádům nebo známým, že sestaví perfektní nájemní smlouvu. Pro člověka neznalého realitního trhu je to skoro nemožné. Realitní kancelář je ideálním „nárazníkem" mezi vámi a nájemníkem. A to z mnoha důvodů. Ale o tom zase příště.

Makléř měsíce

Michal Prokop

Spolupracujte se mnou
Makléř měsíce