Jak uzavřít exkluzivní smlouvu a nenechat se při tom napálit

Chcete pokud možno co nejrychleji a za co nejvýhodnější cenu prodat nemovitost. Co teď? Čtěte první díl seriálu o tom, jak se zorientovat v často neprůhledném světě realit.

Většina z vás se pravděpodobně obrátí na některou z realitních kanceláří. Usednete doma ke svému laptopu a do kolonky vyhledavače zadáte dotaz na RK ve vašem okolí. Prohlédnete si několik webových stránek, z nichž jedna vás zaujme nejvíce. Kontaktujete příslušného makléře, nebo asistentku a domluvíte si první schůzku. Okamžik pravdy však nastane ve chvíli, kdy vám realitní kancelář předloží k podepsání exkluzivní smlouvu. Zpozorněte, nasaďte brýle na čtení a dohodu si pečlivě prostudujte, vyplatí se vám to!

 

Seriózní exkluzivní smlouva přinese užitek oběma stranám

Při prodeji nemovitostí rozhodně neplatí heslo čím víc, tím líp. Svěřit prodej bytu hned několika realitním kancelářím se nevyplatí. Nabídka se na internetových stránkách objeví několikrát, navíc pokaždé s jinou cenou.  Není divu, že cenové rozdíly zájemce zmatou a pravděpodobně v nich vzbudí nedůvěru. Exkluzivní neboli výhradní smlouvou se zavazujete, že prodej nemovitosti svěříte právě jedné realitní kanceláři. Ta bude věnovat mnohem více péče i peněz do prezentace nabídky, prodej proběhne rychleji a efektivněji, navíc ke spokojenosti obou stran.

 

Seriózní výhradní smlouva obsahuje

  • Jasně stanovenou prodejní cenu nemovitosti
  • Přesně určenou délku trvání smlouvy, ideálně 4 měsíce
  • Výši provize pro RK včetně služeb, které zahrnuje

 

Varovné signály aneb Jak poznat nečestnou realitní kancelář

Vyhněte se podvodným nabídkám a nenechte se neseriózními RK zahnat do úzkých. Poradíme vám, jak vypátrat podezřelé náležitosti výhradní smlouvy.

  • Kandidátem číslo jedna na našem seznamu je tzv. Rozhodčí doložka. Obsahuje-li vaše smlouva rozhodčí i jakékoli jiné doložky a mikropísma, rozhodně ji nepodepisujte!
  • Stejně tak se vyhněte dohodě, která se musí složitě vypovídat několik měsíců dopředu. Doba trvání taktéž hraje důležitou roli. Exkluzivní smlouvu nikdy neuzavírejte na déle než 4 měsíce.

 

„Osobně si myslím, že smlouva uzavřená na dobu delší než 6 měsíců, je podezřelá. Ptal bych se, proč tomu tak je. Je lepší smlouvu uzavřít na kratší dobu, klidně na jeden, dva měsíce, a vyzkoušet si práci makléře. Pokud s jeho prací jako zákazník budu spokojen, mohu kdykoliv prodloužit.“

Karel Šoral,
jednatel RK Mireas

Na exkluzivní smlouvu většina prodávajících nahlíží s nedůvěrou a snaží se jí spíše vyhýbat. Při správně stanovených podmínkách však může přinést mnohé výhody, zejména rychlejší a efektivnější prodej nemovitosti. Základem pro úspěšné uzavření jakékoli smlouvy je jasný vztah mezi oběma stranami. Nespoléhejte na žádné ústní dohody, co je psáno, to je dáno. Vše si pečlivě prostudujte a věnujte pozornost obzvláště oněm podezřelým doložkám (rozhodčí doložka, mikropísmo).  Pokud některým údajům nerozumíte, nebojte se zeptat. Seriózní realitní kancelář přece nemá co skrývat a zkušený makléř vám zajisté rád poradí.

 

Nechcete se nechat napálit s exkluzivní smlouvou? Poradíme Vám!

*
*
*
fullname: email:

Makléř měsíce

Pavel Jílek

Spolupracujte se mnou
Makléř měsíce