Z úst nepoctivého makléře „Tenhle byt se vám opravdu vyplatí koupit. Je za zvýhodněnou cenu, být vámi, neváhám. Dáte za něj milion a je váš!“ No, váš za milion až tak docela nebude. Milý pan makléř totiž nejspíš zapomněl zmínit, že cena nezahrnuje provizi pro realitní kancelář, ani ostatní nezbytné poplatky za advokáta, notáře a odhadce. Při podepisování smlouvy potom můžete být ze skutečné prodejní ceny nepříjemně překvapeni. Bude totiž podstatně vyšší, a to minimálně o 3–6 %. Právě v tomto intervalu se totiž obvykle pohybuje výše provize pro RK. Ve 4. díle našeho seriálu vám poradíme, jak se vyznat v cenách nemovitostí, co je vlastně ona provize a jaké služby jsou v ní zahrnuty.
Ceny nemovitosti by měly být vždy uváděny včetně všech nákladů. Nejedna realitní kancelář však u inzerátů částky uvádí chybně a nezapočítává do ní celkovou provizi. Jakmile se s tímto neférovým jednáním setkáte, prodej nemovitosti dané RK raději nesvěřujte.
Proč RK na webu uvádějí neúplné ceny? Abych pravdu řekl, sám nevím, je to proti logice věci. Klienta neférovým jednáním pouze rozčílí a uškodí tím sami sobě. Seriózní realitka vám vždy sdělí konečnou cenu, přičemž za byt, dům či pozemek nezaplatíte už ani korunu navíc.
Ing. Pavel Jílek,
makléř RK Mireas
![]() |
![]() |
![]() |
Inzerát vlevo jasně říká, že cena zahrnuje provizi i veškerý právní i finanční servis – a tak to má být. Není-li vám cokoli jasné, ihned vidíte kontakt na konkrétního makléře. V prostředním inzerátu se sice nedozvíme, zda jsou v ceně i poplatky, ale RK alespoň projevuje zájem v podobě nenápadné poznámky „Cena k jednání“. Jinými slovy „Zavolejte a informace si zjistěte sami“. U této nabídky byl taktéž uveden telefon na makléře. Poslední nabídku bychom pracovním názvem označili jako „Výkřik do tmy“. Jasná ukázka toho, jak se cena neuvádí.
nabídky pro vás zhodnotila Michaela Knapová,
Více o uzavírání exkluzivní smlouvy jsme si již pověděli v prvním díle našeho seriálu.
Jak jsme již zmínili, výše provize se obvykle pohybuje kolem 3-6 % z celkové ceny nemovitosti. Dejme tomu, že svůj dům budete prodávat za 1 500 000 Kč. Provize pro RK v tomto případě bude činit zhruba 75 000 – 90 000 Kč. To není zrovna málo, říkáte si. Cena uvedená na internetu a ve smlouvě bude tedy dosahovat 1 590 000 Kč. Důležité je vědět, jaké služby provize vlastně obsahuje a ujistit se, zda se na vás RK jen nepřiživuje. Seriózní realitní kancelář do ceny provize zahrnuje takzvaný KOMPLETNÍ SERVIS, tedy:
zprostředkování prodeje, koupě a pronájmu nemovitostí | podání daně z nabytí nemovitosti na finanční úřad |
právní servis v celém rozsahu | advokátní, notářskou nebo bankovní úschovu hotovosti |
zprostředkování pojištění nemovitostí | poradenský servis |
inzerci | zajištění předávacích protokolů |
znalecké posudky | pomoc při financování nemovitosti |
Pokud na internetu nenajdete dostatečné informace, zatelefonujte příslušnému makléři. Zeptejte se, zda jsou ceny uvedeny včetně všech poplatků i DPH. Pozornost věnujte i způsobu úschovy hotovosti. Seriózní RK poskytuje vždy advokátní, notářskou nebo bankovní úschovu, kdy se hotovost uvolní přesně dle podmínek Smlouvy o depozitní úschově. Pokud vám makléř nabídne úschovu hotovosti přímo v RK, považoval bych to za nedůvěryhodné. Rozhodně bych doporučil odmítnout a obrátit se na jinou RK.
Karel Šoral,
jednatel RK Mireas