Jak rozeznat skutečného kupce od nastrčeného podvodníka

Brýle s nosem a knírem

Jde nám z toho hlava kolem. Na českém realitním trhu se rozmohla herecká epidemie. Zdá se, že se snad většina makléřů z neseriózních RK pustila do studia divadelní konzervatoře. Z vyprávění našich klientů, ale i z vlastních zkušeností dobře víme, že podvodníků je v realitním světě jako máku. Při prodeji nemovitosti na vás hrají velmi přesvědčivé divadélko a vymýšlí si fiktivní kupce, jen abyste svůj byt svěřili právě jim. A co hůř, někdy dokonce platí brigádníkům za to, aby pro ně onoho ultra aktivního kupce kvalitně sehráli. Zdá se vám to absurdní? Nám taky. Již sedmý díl naší oblíbené série věnujeme herectví. Ušetřete si zbytečné starosti a naučte se snadno odhalit falešného kupce!

 

Startuje prodejní herecká etuda Kupec falešný

Než začneme s konkrétními případy, je třeba si vymezit dva základní pojmy. První, o něco mírnější variantou realitního podvodníka, je tak zvaný ‘fiktivní kupec‘. Ten totiž vlastně ani neexistuje. Makléř si ho vymyslí jen proto, aby vás přesvědčil, že prodej nemovitosti máte svěřit výhradně jemu. Druhá varianta, to už je o něco větší kalibr. Tak zvaná ‘volavka‘ je makléřem nastrčená reálná osoba, která vám lže přímo do očí. Přesvědčivým tónem vás ujišťuje, že byt rozhodně koupí a už už vytahuje z peněženky hotovost k zaplacení rezervace.

 

První dějství začíná nevinně

Chystáte se prodat dům a čirou náhodou objevíte ve schránce nenápadný letáček, v němž stojí „Mladý manželský pár hledá dům v této lokalitě“. Aniž byste tušili, že se jedná o podvodný leták, na uvedené číslo zatelefonujete. A nastává první velké překvapení. Na druhém konci se ozve realitní makléř. Ihned vás přesvědčuje, že na váš dům už má zájemce. V tento moment vstupuje do hry FIKTIVNÍ KUPEC.

 

Jak může mít makléř zájemce o dům, který ani jeden z nich nikdy neviděl? Nesmysl. Jakmile vypozorujete příliš naléhavé chování, od makléře ruce pryč, dokud je čas. Pravděpodobně se vás jen snaží přinutit, abyste s podvodnou RK podepsali nevýhodnou exkluzivní smlouvu, čímž si zaděláte na pěkné starosti.

Lucie Svobodová,
makléřka RK Mireas

Přečtěte si více o správných náležitostech exkluzivní smlouvy.

 

Komedie se mění v tragédii

V druhém dějství makléř začne tlačit na pilu. Fiktivní kupec se nám rázem promění ve VOLAVKU, tedy reálnou nastrčenou osobu. Ve většině případů se jedná o placené brigádníky nebo kolegy z „prestižní“ RK. Makléř si s vámi i falešným kupcem dohodne osobní schůzku. Volavka začne okamžitě projevovat enormní zájem o váš dům a chce jej ihned rezervovat. Někdy před vámi dokonce rovnou zaplatí rezervační poplatek. Vy, plni nadšení z rychlého obchodu, podepíšete s makléřem exkluzivní smlouvu. Po dvou týdnech se však dozvíte, že aktivní kupec bohužel ztratil zájem. V samotném závěru vám na krku zbude jeden realitní šejdíř a podepsaná smlouva. Jste zahnáni do slepé uličky a nezbývá než jen čekat. Makléř nakonec dům přeci jen prodá, ale za mnohem mnohem nižší cenu.

 

Na závěr bych dodal několik rad. Kryjte se, ptejte se, zjišťujte. Jakmile celý proces probíhá příliš rychle a hladce, zpozorněte. Po makléři si vyžádejte kopii rezervační smlouvy a příjmový doklad. Exkluzivní smlouvu uzavřete výhradně ve prospěch onoho kupce. Pokud se jedná o podvodníka, makléř se z vašich požadavků bude snažit chytře vykroutit. V takovém případě raději rozhodně vyhledejte jinou RK.

Karel Šoral,
jednatel RK Mireas

Makléř měsíce

Michal Magada

Spolupracujte se mnou
Makléř měsíce