Jak chytit provizi za správný konec aneb Naučte se odměnit makléře za dobře odvedenou práci

Jak chytit provizi za správný konec aneb Naučte se odměnit makléře za dobře odvedenou práci

Zkuste si v duchu přeříkat: Provize pro realitní kancelář, provize pro realitní kancelář, provize… Pokud ve vás ono ošemetné slůvko vyvolává pocit nedůvěry, strach nebo dokonce vztek, nejste sami. Právě provize je jedním z hlavních důvodů, proč se téměř polovina Čechů rozhodne prodat či koupit nemovitost bez pomoci realitní kanceláře. Přeci nebudou platit astronomické částky za NIC, to si to radši prodají sami. Je to hračka. Perfektně se vyznat v příslušných právních normách, administrativních úkonech, mít přehled v oblasti financování a pojištění nemovitostí, pravidelně sledovat dění na inzertních serverech, starat se o reklamu, mít vytříbené vystupování a komunikační schopnosti. No moc toho není.

Nenechte se zbytečně okrádat o svůj volný čas. V dnešním článku vás naučíme, jak vzít provizi za správný konec, jak se skamarádit s dobrým makléřem a jak výhodně prodat nemovitost bez starostí.

 

Naše první rada tedy zní: Vyberte si čestnou RK se standardní výší provize 3 – 6 %.

S dobrým makléřem nejdál dojdeš

Když jdete do obchodu pro rohlík, taky za něj zaplatíte. Pokud si objednáte služby dobrého makléře, je přeci přirozené mu za jeho práci dát náležitou odměnu. On vám výhodně a rychle prodá byt za předem smluvenou cenu a ušetří vám horu starostí. Pokud ovšem nenarazíte na falešného realitního lenocha, který provizi přepálí. Byt sice prodá, ale za mnohem nižší cenu a delší čas.

 

Na provizi není nic špatného, když vyberete správnou RK. Profesionální makléř s vámi prodiskutuje reálnou cenu vaší nemovitosti a navýší ji právě o onu provizi. Následně s vámi sepíše smlouvu, kde je provize pevně stanovena. V průběhu spolupráce se už nijak nezvyšuje ani nesnižuje. Pozor, výše odměny by se měla pohybovat v intervalu 3 – 6 %. Příliš nízkou, nebo naopak vysokou odměnu bych považovala za podezřelou.

Lucie Svobodová,
realitní makléřka Mireas

Vyžadujte realitní služby ALL INCLUSIVE

Než se rozhodnete pro konkrétní RK, zjistěte si, jaké služby provize zahrnuje. Když už makléři platíte odměnu, a ne zrovna nízkou, musí být zasloužená. Neprofesionální RK mají v oblibě ceny nemovitostí uvádět bez provize, nebo do ní úmyslně nezahrnou veškeré služby. Na vás potom v průběhu obchodu vybafne několik nemilých poplatků navíc. A starosti k tomu.

Seriózní RK do ceny provize zahrne kompletní servis. S lehkou nadsázkou lze říci, že si při prodeji nemovitosti zkrátka dáte nohy nahoru a makléř za vás zařídí potřebné papírování, vyřizování a zajistí hladký a rychlý průběh prodeje. Správný makléř nehledí jen na sebe, ale jedná v zájmu klienta i kupujícího a za svědomitou práci je i náležitě odměněn. A to je přeci fér.

Eva Berková,
realitní makléřka Mireas

Více o kompletním servisu se dozvíte v našem předchozím článku.

 

Naše druhá rada zní: Zjistěte si, co je v provizi zahrnuto, a vyžadujte kompletní servis.

Seriózní RK do ceny provize zahrnuje:

  • zprostředkování prodeje, koupě a pronájmu nemovitosti  
  • podání daně z nabytí nemovitosti na FÚ
  • právní servis v celém rozsahu    
  • zprostředkování pojištění nemovitosti
  • advokátní úschovu hotovosti    
  • zajištění předávacích protokolů
  • znalecké posudky    
  • poradenský servis
  • pomoc při financování nemovitosti 
  • inzerci

Makléř měsíce

Michal Prokop

Spolupracujte se mnou
Makléř měsíce