ZpětÚvodČlánky Jak je to v Česku s prací realitního makléře? Z pravidla vydrží jen 10% uchazečů

Jak je to v Česku s prací realitního makléře? Z pravidla vydrží jen 10% uchazečů

Anuita a vše kolem níČesko má na svou velikost spoustu prvenství. Tím, teď ale nemyslíme lásku k hokeji, nebo kvalitě piva. To se nám samozřejmě nedá upřít. Zajímavějším faktem je ovšem to, že je u nás největší počet realitních makléřů na počet obyvatel. Podle údajů Evropské rady realitních profesí je v Česku nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Na jednoho makléře připadá až 727 obyvatel. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší. Realitního makléře může totiž dělat kdokoli, komu je alespoň 18 a má čistý trestní rejstřík. Nepotřebuje k tomu žádnou kvalifikaci, oprávnění ani zkoušky, nemusí platit žádné poplatky.

Díky tomu je to často vyhledávána práce. Jedná se totiž o volnou živnost. Ti u ní ale moc dlouho nevydrží, protože zkreslená představa o rychle vydělaných penězích z prodejní provize je po několika týdnech snažení přejde. A když ne, dělá jim zase problém administrativa, čas, či nerozhodní klienti.

Podle zkušených makléřů s dlouholetou praxí, může začátečníkům trvat až půl roku, než se dostanou do plusu. Na začátku kariéry pro ní totiž musí i něco obětovat. Hlavně právě čas a peníze za školení, zkoušky, nebo budování jména. Některé realitní kanceláře svým “bažantům” na takové výdaje poskytují i finanční podporu. I tak ale většina nováčků nevydrží, a po několika týdnech, vyjímečně měsících to prostě vzdají. Ze všech uchazečů o práci makléře, tedy i těch, co ani neprojdou u pohovoru, u ní vydrží zhruba 10%.

Většina makléřů jsou tedy makléři pouze na papíře, protože svou živnost nedělají. Díky tomu je nyní v řešení nový zákon o realitním zprostředkování. Ten by měl za následek změnu z volné živnosti na vázanou, a tak by každý makléř musel nově mít vysokoškolské vzdělání, nebo minimálně maturitu a tři roky praxe. Cílem je snížit nynějších 15 tisíc registrovaných makléřských živností na alespoň 4 tisíce. Neoficiální odhady počítají totiž až s 25.000 realitních zprostředkovatelů. Zkušení a seriózní makléři jsou totiž v posledních letech přehlíženi kvůli amatérům, jenž u práce nakonec buď ani nevydrží, nebo jí nedělají správně.

Po takovém zákoně, co by opět zvedl prestiž této práce na světovou úroveň baží realitní kanceláře již dlouhá léta. Nový zákon by podle ministerstva pro místní rozvoj mohl platit už od příštího roku. A my pevně věříme, že se to povede!

Chcete být jedním z nás? Nebojte se nám napsat!

Hledání realit:

Zahraniční nemovitosti v nabídcereality@mireas.cz

774 982 161

Chci prodat

Nemůžete najít tu správnou nemovitost? Napište hlídacímu Karlovi!


Mireas - všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek | Kontakty
Tvorba webových stránek, eBRÁNA s.r.o. Realitní software - RealBrána

Nahoru ↑