ZpětÚvodČlánkyMULTIFUNKČNÍ REALITNÍ PORADNA Mireas Pročtěte si často kladené dotazy ze světa realit

Pročtěte si často kladené dotazy ze světa realit

Proč nemovitost stále nabízíte, když je již rezervovaná.

Drahuše,
zákazník

I přesto, že je nemovitost již rezervovaná, nemusí nakonec k jejímu prodeji dojít. To se může například stát tehdy, když si zájemce koupi nemovitosti z nějakého důvodu rozmyslí. Nebo zjistí, že mu žádná banka na koupi nepůjčí peníze. Třeba proto, že má nízké příjmy nebo špatnou platební historii v úvěrových registrech. Proto je danou nemovitost stále možné vidět v nabídkách.

Podepsal jsem exkluzivní smlouvu s RK, která nekomunikuje, neinzeruje, nedělá vůbec nic. Trvání smlouvy je 6 měsíců, ale výpověď je potřeba písemně zaslat nejpozději 2 měsíce před ukončením, jinak se automaticky prodlouží na dalších 6 měsíců. Co mám dělat?

Richard,
zákazník

V tomto případě máte 3 možnosti:

  • Odstoupit od smlouvy můžete ze zákona do 14 dnů od podpisu smlouvy v případě, nebyla-li smlouva podepsána na provozně zprostředkovatele (tedy RK).
  • Pokud již tato lhůta vypršela, můžete smlouvu vypovědět z důvodu jejího porušení ze strany zprostředkovatele (RK), jelikož neinzeruje a tudíž nečiní všechny potřebné kroky vedoucí k prodeji nemovitosti. Toto platí za předpokladu, že je ve smlouvě tento bod uveden.
  • Pokud ve smlouvě tento bod není uveden, nezbývá, než lhůtu dodržet a pohlídat si termín pro zaslání výpovědi doporučeným dopisem. Více informací se dozvíte v našem článku Jak uzavřít exkluzivní smlouvu.

Chci prodat byt, ale na katastru je nemovitost zapsaná jako RD. Mám pouze spoluvlastnický podíl. Jak ho mohu prodat?

Losos,
zákazník

Na výběr máte tři možnosti:

  • Pokud souhlasí další spolumajitel (podílník), lze vytvořit prohlášení vlastníka a rozdělit dům na bytové jednotky s tím, že se poté prodá už jen konkrétní byt.
  • Druhou možností je počkat do konce roku 2014 a poté prodat určitý podíl na domě (podle nového občanského zákoníku tzv. předkupní právo právě po roce vyprší a podíly lze prodat).
  • Třetí možností je nabídnout odprodej podílu spoluvlastníkům nemovitosti.

Jak lze financovat družstevní byt?

Míla,
zákazník

O financování družstevního bytu jsme před nedávnem napsali přehledný článek, kde se dozvíte vše potřebné. Nyní uvedeme všechny možnosti ve zkratce:

  • Předhypotékou – je smluvně vázaná na převod bytu do osobního vlastnictví. To znamená, že družstvo musí pro zájemce vystavit potvrzení o převodu bytové jednotky do jednoho až do dvou let. Po získání bytu do osobního vlastnictví  vzniká nárok na čerpání hypotéčního úvěru, kterým se splatí předchozí předhypotéka a úvěr se zajistí financovanou nemovitostí.
  • Úvěrem ze stavebního spoření - po založení je jasně stanovená doba, kdy se nesmí čerpat. Před tím, než si budete moci vzít úvěr ze stavebního spoření, musíte nějaký čas spořit. Někdy je podmínkou mít naspořené určité procento cílové částky.
  • Překlenovací úvěr – pokud nedosáhnete na úvěr ze stavebního spoření, můžete si vzít překlenovací úvěr. Ten opět souvisí se stavebním spořením. Můžete však požádat prakticky ihned poté, co se uzavře smlouva o stavebním spoření.
  • Ručení jinou nemovitostí - může být nemovitost i třetí osoba. Po převedení bytu do osobního vlastnictví se zástava převede na danou nemovitost.

Hledání realit:

Zahraniční nemovitosti v nabídcereality@mireas.cz

774 982 161

Chci prodat

Nemůžete najít tu správnou nemovitost? Napište hlídacímu Karlovi!


Mireas - všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek | Kontakty
Tvorba webových stránek, eBRÁNA s.r.o. Realitní software - RealBrána

Nahoru ↑