Domácí mazlíček v pronajatém bytě

Anuita a vše kolem ní

Vysněný byt je na dosah. Stačí se potkat s majitelem, přečíst smlouvu, plácnout si a hurá na stěhování. Pokud máte doma čtyřnohého člena rodiny, není to ale tak jednoduché, jako by se mohlo zdát. Při čtení smlouvy na vás může vykouknout bod, že musíte za svého čtyřnohého miláčka platit měsíční poplatek, kauci nebo že ho tam vůbec nesmíte mít.

Časté téma rozhovorů a rozporů. "Co bude s mým chudákem Alíkem nebo kočkou Rózou, když je majitel bytu nechce ani vidět a za měsíc se stěhujeme?" "Pořídil sem si psa do pronajatého bytu a majitel mě chce vyhodit, může?" Má na to majitel bytu vlastně právo? Jak to tedy je?

 

Když nájemník nemůže, Občanský zákoník pomůže

Občanský zákoník (§2258) říká, že pokud chov zvířete nepůsobí majiteli bytu nebo ostatním obyvatelům domu nepřiměřené potíže, nemá majitel bytu právo na to, vám zvíře zakázat. Proto, pokud majitel bytu uvede ve smlouvě výhradu, že je zakázán chov zvířat v bytě, tato výhrada neplatí.

Ovšem toto neznamená, že si můžete v tomto směru dělat co se vám zlíbí!

 

Vztahy s majitelem

Majitel může ve smlouvě požadovat kauci, či měsíční poplatek. Zkrátka tímto krokem předchází oškrábaným zdím, pohovkám, dveřím, počůraným kobercům a podobným nemilým záležitostem. Zároveň se tímto financuje častější využívání výtahu, světla na chodbě atd. Poté vás může s dostatečným odůvodněním potkat příspěvek na úklid společných prostor.

Nadmíru důležitá věc. Zákonem nejste povinni ohlásit, že jste majitel zvířete nebo že máte úmysl si zvíře pořídit. Avšak je slušností takovou věc oznámit. Tento čin a podobné věci napomáhají k dobrému vztahu s majiteli. A všichni víme, s úsměvem na tváři jde vše lépe.

 

Pokud si stále nevíte rady a ztrácíte se, obraťte se na nás v Mireasu a my vám velmi rádi pomůžeme.

Karel Šoral,
jednatel RK Mireas

Makléř měsíce

Lukáš Pecháček

Spolupracujte se mnou
Makléř měsíce