ZpětÚvodČlánky Chaty a chalupy, aneb co vše bych měl vědět než si ji pořídím

Chaty a chalupy, aneb co vše bych měl vědět než si ji pořídím

Anuita a vše kolem níPráce, škola, rodina a nebo přátelé mohou být faktory, které nás tak nějak stále drží v ruchu města, kde je v dnešní moderní době život o něco snadnější a dostupnější. Jeho ruch může ale někdy být vyčerpávající a stres, který je každý den všude kolem nás tomu nijak nedodává na kráse. Magické odpočinkové místo, kde tato trápení a špatná nálada odpadá je chata, nebo chalupa. Klid, ticho a okouzlující příroda jsou osvědčený lék od únavy a stereotypu. My tu pro Vás máme několik bodů a zajímavostí, které by měl znát každý, kdo přesně po takovém místě touží a chce se pustit do výběru a investice do chaty, či chalupy. To nás přivádí k první běžné otázce.

Jaký je rozdíl mezi chatou a chalupou?

Stručně řečeno, chata je sezónní objekt, který je určený primárně k rekreaci a podle toho jsou také zpravidla stavěny a situovány. Nacházejí se obvykle na samotě, kde obvykle nenajdete žádný luxus a samotná doprava k ní není nijak pohodlná. To vám ale vykompenzuje fakt, že takový klid a čas jen pro sebe, jinde než na chatě nenajdete. Taková malá chatička se často situuje na nádherných místech, jako jsou třeba přírodní mola u vody, či v uklidňujícím šumu lesa.

Chalupa je oproti chatě objekt přímo na vesnici, nebo jejím okraji a sloužil, či stále slouží jako obydlí. K tomu musí být samozřejmě řádně zkolaudován. Chalupy se často rekonstruují pro rekreaci, podobně jako chaty. Stále ale zůstává bývalým hospodářským zařízením, nikoli rekreačním objektem. Také zde ale najdete nečekanou pohodu a tolik vysněný klid. Výhodou oproti chatě je financování přes banku, kde je možné využít hypoteční úvěr na chalupu. Stavební úpravy na chalupě probíhají stejně jako u rodinného domu a musí být provedeny podle předpisů. Tím se dostáváme k další běžné otázce.

Na co bych měl být připraven?

Zprvu se podívejme na tu náročnější, ale nijak nepříjemnou část. Tou bývá práce spojená s těmito objekty. Jako práce na zahrádce, opravy drobné, nebo rozsáhlé, nebo údržba a zazimování. Na druhou stranu, pro některé domácí kutily a zručné zahrádkáře se minimálně polovina těchto “proti” mění na “pro”. Není nad takovou duševní hygienu s koleny v záhonu, nebo ulevující sekání dříví. Do této kategorie dále patří i vytoužený relax, čerstvý vzduch, krása přírody a klid, který prostě jinde nenajdete.

Máte zájem o koupi chaty či chalupy? Koukněte se na naší nabídku! Nabídku rekreačních objektů naleznete zde.

Hledání realit:

Zahraniční nemovitosti v nabídcereality@mireas.cz

774 982 161

Chci prodat

Nemůžete najít tu správnou nemovitost? Napište hlídacímu Karlovi!


Mireas - všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek | Kontakty
Tvorba webových stránek, eBRÁNA s.r.o. Realitní software - RealBrána

Nahoru ↑