Anuita bytu a vše kolem ní

Anuita a vše kolem ní

Máte zájem o bydlení v družstevním bytě? Pak můžete velmi často narazit na pojem anuita. Ještě předtím, než podepíšete rezervační smlouvu na byt, byste ale rozhodně měli vědět, co to anuita vlastně je a co obnáší.

Anuita = nesplacená částka družstvu. Jedná se v podstatě o úvěr. Hradí se v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace bytových domů. Družstvo splácí úvěr původnímu majiteli, nejčastěji městu nebo obci. Anuita se hradí do té doby, dokud není celý úvěr splacený. A vy jako podílník družstevního bytu se na splácení tohoto úvěru podílíte.

 

S čím musíte počítat

Jestliže je družstevní byt zatížený anuitou, musíte počítat s pravidelnými měsíčními výdaji navíc. Většinou je to několik tisíc korun. Bytové družstvo vám musí sdělit jak celkovou nesplacenou část anuity, tak vaši pravidelnou měsíční splátku a dobu, po kterou budete splácet. Výše měsíční splátky není pro každý byt stejná, liší se například podle jeho velikosti nebo dispozic.

Dokud anuita nebude splacenánelze převést byt do osobního vlastnictví!

 

Výhody anuity:

  • Prvotní investice do družstevního bydlení je zpravidla nižší.
  • Anuitu lze jednorázově uhradit (pokud družstvo netrvá na postupném splácení) a byt si pak nechat přepsat do osobního vlastnictví (někdy je možné hned, jindy je třeba vycházet z podmínek ve stanovách).

 

Anuita bytu a hypotéka

jak je to s financováním? To je v případě bytů s anuitou trochu problém - abyste mohli byt financovat hypotékou, musí být byt ve vašem osobním vlastnictví. To znamená doplacení celé anuity. Pokud vám však družstvo vydá písemné potvrzení, že byt budete mít v dohledné době (zpravidla do roka) v osobním vlastnictví, můžete požádat banku o tzv. předhypoteční úvěr. Tímto úvěrem pak zaplatíte celý byt i s anuitou.

 

Při zájmu o družstevní byt by mezi vašimi prvními otázkami měla být právě ta na anuitu. Jestliže se rozhodnete o předhypoteční úvěr, ověřte si, že do dané doby (zpravidla do roka) skutečně dojde k převodu bytu do osobního vlastnictví. Jestliže se tak nestane, banka může požadovat okamžité splacení úvěru. Pro vás to pak znamená jediné – byt prodat. Spolehlivý a zkušený makléř ale tohle všechno zajistí za vás.

Karel Šoral,
jednatel RK Mireas

Dozvěděli jste se, co je to anuita a jaké jsou její výhody? Je vše srozumitelné? Pokud ne, obraťte se na naše makléře, rádi vám vše upřesní a doplní. Pro další zajímavé a hlavně hodnotné informace a tipy & triky o nákupu, prodeji a pronájmu nemovitostí se podívejte na náš projekt “Vše o realitách”.

Makléř měsíce

Eva Berková

Spolupracujte se mnou
Makléř měsíce